یاتاقان بلبرینگ

کاسه نمد صنعتی
کاسه نمد صنعتی
سپتامبر 27, 2020
رولبرینگ و بلبرینگ FAG
رولبرینگ و بلبرینگ FAG
اکتبر 12, 2020

یاتاقان بلبرینگ

برخی از یاتاقان ها تنها بصورت بوش دو تکه و دارای خاری برای اتصال دو بخش طراحی شده اند. اما آنچه بیش از دیگر موارد بکار گرفته می شود یاتاقان بلبرینگ ها هستند. در واقع یاتاقان بلبرینگ ها برای اتصال با شافت و محور از همان بلبرینگ استفاده می کنند که در داخل یک هوزینگ قرار دارد و از این رو آنها را Bearing Housing Unit می نامند.

هوزینگ نگهدارنده در بدنه یاتاقان بلبرینگ ها در شکال مختلف با قابلیت اتصال به روش های مختلف تولید می شود. دو نوع هوزینگ مختلف برای دو نوع تعلیق مختلف بار برای یاتاقان ها تعریف شده است. برخی از یاتاقان بلبرینگ ها به شکل گوی تولید می شوند که در واقع هوزینگ شکل گوی داشته و به دور بلبرینگ قرار داشته و از طریق خاری که بر روی سطح این یاتاقان بلبرینگ ها قرار دارد متصل می شوند. دسته دیگری از این یاتاقان ها هستند که دارای هوزینگ به شکل پایه هستند که دارای سوراخ هایی برای اتصال همراه با پیچ و مهره دارد. این یاتاقان ها بار وربوط به شافت اتصال را بر روی سطوحی صلب از دستگاه که قابلیت بارگذاری دارد انتقال می دهند.

یاتاقان بلبرینگ ها در واقع تکیه گاهی برای اجزای چرخنده به شمار می آیند. محافظ شعاعی معمولا شامل پوسته های سیلندر شکل است، که از مواد و ابعاد مناسب ساخته شده است و در محفظه اش نصب و ثابت می گردد. یاتاقان بلبرینگ ها در انواع مختلف تولید می شوند و بسته به جایگاه خاصشان در دستگاه، شکل ظاهری شان تغییر می کند.

یاتاقان از حیاتی ترین قطعات در ماشین آلات محسوب می شود. عدم وجود این قطعه میان فلزات و سایر قطعات موجود در وسایل مکانیکی اصطکاک ایجاد کرده و موجب خرابی سایر عناصر خواهد شد.علاوه بر آن از یاتاقان بلبرینگ برای پشتیبانی از قطعات چرخشی یک ماشین و کاهش اصطکاک استفاده می شود.به عنوان مثال با استفاده از یاتاقان، از انحراف در شفت یک ماشین در حین چرخش جلوگیری می شود. در ضمن یاتاقان بلبرینگ با ساختار محکمی که دارد بستری را فراهم می کند تا بخش ها و قطعات مختلف روی یکدیگر سوار شوند.