یاتاقان ایگرگ

بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه
بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه
ژانویه 18, 2022
رولبرینگ کف گرد سوزنی
رولبرینگ کف گرد سوزنی
ژانویه 18, 2022

یاتاقان ایگرگ

یتاقان ایگرگ با نام بلبرینگ ایگرگ هم شناخته می شود. در واقع یاتاقان ایگرگ نسل جدید بلبرینگ های شیار عمیق می باشند که بنا به نیاز مصرف کننده به این شکل طراحی و تولید شده است. هر کدام از این یاتاقان ایگرگ دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند. این بلبرینگ دارای یک محفظه است و در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، تسمه نقاله، راهسازی، ماشین آلات کشاورزی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. یاتاقان ایگرگ در کنار کاسه نمد قرار می گیرد و حلقه بیرونی آن شبیه یک قوس می باشد. یاتاقان ایگرگ قادر است ناهمراستایی اولیه شفت را پوشش دهد ولی قادر به حرکت به صورت محوری نمی باشد. به همین دلیل طول شافت باید کوتاه باشد. یاتاقان ایگرگ همانند یک تکیه گاه برای قسمت های چرخنده عمل می کند. محفظ شعاعی مانند پوسته سیلندر می باشد که از مواد و اندزه مناسب طراحی و ساخته شده و در محفظه آن جایگذاری شده است. یاتاقان ایگرگ در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند. شکل یاتاقان ایگرگ با توجه به محلی که در آن قرار می گیرد ممکن است تغییر کند.

این یاتاقان در 12 مدل متفاوت به بازار عرضه می شود. Y Bearing که با نام Hnsert Bearing و یا یاتاقان بلبرینگی نامیده می شود در میان این 12 مدل کاربرد بیشتری دارد. یاتاقان ایگرگ بر پایه یک بلبرینگ با شیار عمیق آب بندی شده است و رینگ خارجی این بلبرینگ به شکل محدب می باشد. یاتاقان ایگرگ به صورت مجزا و مانند یک مجموعه هستند که شامل یک هوزینگ، بیرینگ و آب بندی می باشد که این قطعات در کارخانه مونتاژ و گریس کاری می شود. این مجموعه قادر است که نا همراستایی اولیه را جبران نماید  اما به تنهایی نمی تواند موجب جابه جایی محوری شافت شود.

مزایای استفاده از یاتاقان ایگرگ

  • موجب افزایش بهره وری می شود.
  • هزینه تعمیرات و نگهداری این نوع از یاتاقان کمتر می باشد.
  • یاتاقان ایگرگ عملکردب بدو صدا و ارتعاش دارد.
  • تعویض این نوع از بلبرینگ ساده و آسان است.
  • مقاومت و دوام بالایی دارد.

ویژگی های یاتاقان ایگرگ

  • تقریبا نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد.
  • این بلبرینگ در کارخانه مونتاژ شده و آمادهه استفاده می باشد.
  • این بلبرینگ دارای مدل های متنوع و اندازه و ابعاد گوناگون است.

اگگر بخواهیم کاربردهای یاتاقان ایگرگ در صنایع را نام ببریم، می توان به سیستم نوار نقاله، تجهیزات باشگاهی، سیستم های کارواش و برای بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی اشاره کرد.