بلبرینگ خطی

بلبرینگ قفلی
بلبرینگ قفلی
مارس 17, 2020
بلبرینگ یک طرفه Back Stop
بلبرینگ یک طرفه
آوریل 16, 2020

بلبرینگ خطی

نام دیگر بلبرینگ خطی، یاتاقان های حرکت خطی می باشد. بلبرینگ خطی باعث می شود که تحمل نیرو ها و هدایت خطی آن ها در یک زمان انجام شود. بلبرینگ های خطی به صورت یک سیستم بلوکی و ریلی به پشتیبانی از حرکت کمک می کنند.

بلبرینگ خطی به شدت در بازار خودرو و شرکت های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و آنها را به طور معمول در موتور سیکلت ، موتور ماشین و انواع ماشین آلات با سرعت بالا و جاهایی که محدودیت ابعاد داریم می توان یافت. بلبرینگ خطی بیشتر در دستگاه ها و جاهایی که نیاز به حرکت خطی دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

بلبرینگ های خطی به دو قسمت تقسیم می شوند:

  • بلوک خطی
  • ریل خطی

 

 

انواع بلبرینگ خطی:

1- بلبرینگ های خطی تماس لغزشی:

این نوع بلبرینگ خطی ساده ترین، ارزان ترین و قدیمی ترین نوع بلبرینگ خطی می باشد همچنین این نوع بلبرینگ های خطی در مقایسه با دیگر یاتاقان ها دارای ضریب اصطکاک بزرگتری می باشند به همین دلیل در عمل هایی که دقت و سرعت بالا نیاز است استفاده از این نوع ریل ها مشکل است. در نتیجه این مشکل سبب می شود که پیش بینی طول عمر دقیق سخت باشد.

2- بلبرینگ خطی غلتشی:

نام عامیانه بلبرینگ خطی غلتشی، ریل و واگن می باشد. در این نوع بلبرینگ خطی به دلیل وجود غلطک ها بین دو سطح متحرک ضریب اصطکاک کاهش پیدا می کند. این نوع بلبرینگ پرکاربرد ترین نوع بلبرینگ خطی می باشد در نتیجه انتخاب این نوع بلبرینگ بهتر از انتخاب بلبرینگ لغزشی می باشد.

3- بلبرینگ خطی هیدرو استاتیک یا هوایی:

زمانی که دقت بالا و کارایی آرام و بی صدا مورد نظر باشد این نوع بلبرینگ خطی بهترین گزینه است. هر چند این نوع بلبرینگ ها در بعضی موارد سودمند هستند اما بسیار پر هزینه بوده و تولید آن سخت می باشد. همچنین لوازم جانبی استفاده شده در آنها بسیار گران می باشد.

4- بلبرینگ خطی مغناطیسی:

این بلبرینگ خطی دارای کاربرد های بسیار محدود می باشد که به دلیل استفاده از نیروی الکترو مغناطیسی پر هزینه بوده و صرفه اقتصادی ندارد.