زنجیر صنعتی

رولبرینگ استوانه ای SKF
رولبرینگ استوانه ای SKF
دسامبر 19, 2022
جدول انتخاب بلبرینگ
جدول انتخاب بلبرینگ
ژانویه 21, 2023

زنجیر صنعتی

زنجیر صنعتی، نقش انتقال قدرت و نیرو را در ماشین آلات صنعتی و کشاورزی یا در وسایل نقلیه به عهده دارد. از کاربردهای بسیار مهم و پرمصرف زنجیر صنعتی، کاربرد آن در دستگاه های نوار نقاله است. از دیگر موارد مصرف زنجیر صنعتی می توان به کاربرد آن در دوچرخه و موتور و وسایل نقلیه اشاره کرد. از ماشین آلات پر کاربردی که از زنجیر صنعتی بهره می برند می توان به ماشین های چاپ اشاره کرد. عملکرد زنجیر صنعتی به دو صورت است یا خود عاملی است برای انتقال قدرت از منبع نیرو به سایر اجزاء یا قدرت چرخ دنده ای را به جزء دیگری منتقل می کند.

زنجیر صنعتی باید قدرت فراوانی داشته باشد و به آسانی نشکند یا خم نشود به همین دلیل متداول ترین جنس برای آن فلز می باشد. استیل نگیر، فولاد کم کربن یا فولاد با درصدد کربن بیشتر، از پر مصرف ترین فلزاتی هستند که برای تولید زنجیر صنعتی استفاده می شوند. با کیفیت ترین جنس برای روی این ابزار پوشش گالوانیزه است که مانع اکسیداسیون یا واکنش پذیری آن می شود و دوام آن را بالا می برد و از فلز در برابر عوامل محیطی محافظت می کند.

از کاربردهای مهم زنجیرهای صنعتی می توان به کارایی آن در بخش کشاورزی اشاره کرد. زنجیر کمباین برای کسانی که در حیطه کشاورزی تخصص دارند، بسیار آشنا می باشد. زنجیر صنعتی برای به حرکت در آوردن، کشیدن اجسام و برای انتقال قدرت بین اجزاء یک سیستم بسیار مناسب هستند. از این ابزار در راه سازی، در رابطه با انتقال بارها در بخش انبارداری و بارگیری یا تخلیه، کارخانه های سنگ بری و در صنایع سیمان و فولاد هم استفاده می شود.
ابزار دیگری در صنعت وجود دارند که با نام های زنجیر لیفتراک، زنجیر جرثقیل، زنجیر لودر، زنجیر گریدر، زنجیر بچینگ، زنجیر کانوایر و … نامیده می شوند که تمامی این ها فرم هایی از زنجیر صنعتی هستند که در بخش های گوناگون استفاده می شوند.

این ابزار از قطعات چهار گوشه ای تشکیل شده است که با پین هایی به هم پرچ شده اند. اساس کار چرخ صنعتی بر چفت شدن بر چرخ دنده ها و انتقال نیرو از چرخ دنده به زنجیر صنعتی و از زنجیر صنعتی به چرخ دنده ای دیگر، می باشد. توان انتقال قدرت این ابزار به اندازه ابعاد آن و گامی که دارد، بستگی دارد.

چند جنس و آلیاژ پر کاربرد برای زنجیر صنعتی

زنجیر استیل 316 یکی از انواع پر کاربرد است که نام خود را از متریال به کار رونده در آن یعنی استیل 316 گرفته است. این جنس از استیل در شرایطی که خورندگی بالایی دارد و یا در دماهای بسیار بالا به شدت مقاوم می باشد. زنجیر استیل 304؛ این نوع از استیل چنان به محیط خورنده و حرارت زیاد، مقاوم است که به آن زنجیر نگیر نیز می گویند. زنجیر استیل AS 600؛ این ابزار صنعتی از دو نوع ذکر شده، مقاومت بیشتری دارد و در شرایطی که فرسایش بیشتری دارند و حرارت زیادتر یا محیط خورنده تر است، تاب تحمل بیشتری دارد و کاربردی تر می باشد. زنجیر صنعتی پوشیده شده از نیکل؛ برای محیط های مرطوب یا خیس و مجاورت با آب، این ابزار کارا می باشد و همچنین برای زنجیر صنعتی های زمانی نیز کاربرد دارد.

زنجیر صنعتی پوشیده شده از نقره؛ اگر محیط اسیدی باشد و نیاز به ابزاری باشد که در محیط اسیدی، دوام بیاورد از این ابزار استفاده می شود. یکی از انواع پر کاربرد این محصول، زنجیر کانوایر یا زنجیر انتقال قدرت می باشد. این ابزار از مجموعه ای یاتاقان ها تشکیل می شود که با ورق هایی به هم متصل شده اند. یک یاتاقان شامل پین، بوش و غلطک می باشد که بر روی آن می چرخد. زنجیر صنعتی به نسبت دیگر ابزار گران قیمت هستند، فعالیت آن ها با صدا و کمی ارتعاش همراه است. برای نگهداری به مونتاژ و سرویس کردن مداوم نیاز دارند. روغن کاری مناسب و به موقع نیز برای کار با این ابزار ضرورت دارد. در عین حال زنجیر صنعتی راندمان و بازده بسیار بالایی دارند.

مقاومتی که دربرابر شکستگی و خمش نشان می دهد تقریبا بی رقیب است. زنجیر صنعتی می تواند قدرت و نیرو را در مسافت محوری با برد طولانی تا 8 متر انتقال دهد. این ابزار می تواند در یک زمان واحد به چند محور انتقال نیرو بکند. این ابزار حرارت های زیاد را تاب می آورند. نسبت به آلودگی های محیطی مقاوم هستند. انواع زیادی از این ابزار خاصیت ضد خورندگی دارند و در محیط های مرطوب دوام بالایی دارند. در بسیاری موارد قابلیت هایی که از این ابزار بر می آید قابل جایگزین شدن با ابزار دیگری نیست به همین دلیل استفاده از مرغوب ترین نوع آن به قدرت و راندمان کل سیستم کمک می کند. برای تهیه انواع زنجیر صنعتی با جنس ها و ابعاد و کاربری های گوناگون به همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل بفرمایید.