رولبرینگ

قیمت بلبرینگ
قیمت بلبرینگ
دسامبر 26, 2019
فروش رولبرینگ
فروش رولبرینگ
ژانویه 12, 2020

رولبرینگ

رولبرینگ ها (Roller Bearings) قطعاتی هستند که امکان حرکت نسبی بین دو قطعه را از طریق غلطش فراهم می کنند. در رولبرینگ ها سطح تماس ساچمه با سطوح، به صورت یک خط می باشد و به همین دلیل این نوع بلبرینگ ها قادر خواهند بود فشار بسیار زیادی از نوع شعاعی را تحمل کنند ولی قادر به تحمل کردن فشار زیاد از نوع محوری نمی باشند.

وقتی اسم رولبرینگ مطرح می شود در واقع مقاومتیست که در برابر انواع بارهایی که به آن وارد می شود. در اینجا منظور بار دو نوع بار محوری و شعاعی هست. حال اگر فشار یا بار از نوع شعاعی باشد از رولبرینگها استفاده می کنیم زیرا در مقابل فشارها مقاومت بسیاری از خود نشان می دهند.

تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ

تفاوت بین بلبرینگ و رولبرینگ، در مقاومت آنها در برابر بارهای وارد شده به آنها می باشد. در صورتی که بار وارد شده از نوع شعاعی باشد، می توان از رولبرینگ استفاده کرد،چرا که رولبرینگ ها در برابر این نوع بارها بسیار مقاوم اند.

اگر هم بار شعاعی و هم بار محوری به آن وارد شود، از بلبرینگ استفاده می شود. در واقع بلبرینگ ها گونه ای از یاتاقان ها هستند که می توانند هم بارهای شعاعی و هم بارهای محوری را تحمل کنند و معمولا در جاهایی به کار می روند که بار به نسبت کوچک باشد.

در رولبرینگ ها نیز سطح تماس ساچمه با سطوح، به صورت یک خط می باشد. به همین دلیل این نوع بلبرینگ ها قادر خواهند بود فشار بسیار زیادی از نوع شعاعی را تحمل کنند ولی قادر به تحمل کردن فشار زیاد از نوع محوری نمی باشند.

انواع رولبرینگ عبارتند از

1.رولبرینگ های استوانه ای ، رولبرینگ های استوانه ای کف گرد ، رولبرینگ های استوانه ای ضربدری ، برینگ های پرغلتک استوانه ای

2.رولبرینگ های سوزنی ، رولبرینگ های سوزنی با پوسته کشیده شده ،رولبرینگ های سوزنی کف گرد

3.رولبرینگ های مخروطی : رولبرینگ های مخروطی تک ردیفه و رولبرینگ های مخروطی دو ردیفه

4.رولبرینگ های بشکه ای ، رولبرینگ های بشکه ای کف گرد

عملکرد رولبرینگ

البته رولبرینگ های دارای اجزای غلطک مانندی به شکل توپ یا استوانه هستند و ما متوجه هستیم که چرخاندن چرخ آسان تر از لغزیدن آن بر روی سطح است زیرا اندازه اصطکاک غلتشی کمتر از اصطکاک لغزشی است که در اینجا نیز همین اصل در کار است و رولبرینگ برای آسان کردن تکان های آزاد بخش ها در حرکت چرخشی استفاده می شوند که کار اصلی رولبرینگ ها ممانعت از تماس مستقیم فلزات با هم است که در حرکت متناسب اتفاق می افتد هستند.

این امر از اصطکاک، ایجاد حرارت و در نهایت، سایش و پارگی قطعات جلوگیری می کنند که همچنین استفاده از انرژی را کاهش می دهد زیرا تحرک لغزیدن با نورد کم اصطکاک جایگزین می شود و همچنین رولبرینگ بار عنصر دوار را به محفظه انتقال می دهند که این بار ممکن است شعاعی، محوری یا ترکیبی از هر دو باشد و همچنین استحکام و حرکت بخش های دیگر را در جهت های مختلف مانع می شود.

حتی زمانی که در عملکرد ها حرکت خطی رولبرینگ نیاز داریم، مبدل کردن حرکت چرخشی رولبرینگ به حرکت کشو مانند آن آسان است و به عنوان مثال پله برقی یا نوار نقاله را در نظر بگیرید که اگرچه حرکت خطی است، اما با غلطک که توسط انرژی موتور به حرکت در می آید و شارژ می شود و مثال دیگر یک پمپ رفت و برگشتی است که می تواند انرژی دایره ای موتور را با کمک فیتینگ ها به حرکت انتقالی تبدیل کند.

در هر یک از این کاربردها، رولبرینگ سوزنی برای پشتیبانی از محورهای موتور و همچنین محورهای دیگر رولبرینگ در کل کار استفاده می ‌شوند و رولبرینگ عناصر را بدون اصطکاک زیاد حمل می کنند زیرا اصطکاک لغزشی با اصطکاک غلتشی جایگزین می شود که بدون بارهای سنگین رولبرینگ ها به دلیل داشتن عناصر استوانه ای، تمام نیرو را روی چند نقطه تماس متمرکز می کنند و این می تواند منجر به شکست زودهنگام با بارهای زیاد شود.

کاربرد رولبرینگ

به عبارت دیگر در مکان اتصال رولبرینگ به اجزای دیگر نیز اصطکاک کمتر است و بنابراین استحکام کمتری برای غالب وجود دارد و بنابراین دست یافتن به سرعت های بالا با این نوع رولبرینگ ها آسان تر است و به جای غلطک ها به نام عناصر حمل بار در بین بخش ها، دارای اجزای غلتشی استوانه ای می باشد که یک قطعه در صورتی عنصر لغزشی آن محسوب می شود که طول آن از قطر آن بیشتر باشد.

از آنجایی که آن ها در تماس خطی با شکاف های بیرونی و درونی می باشد و به جای تماس نقطه ای مانند بلبرینگ)، می توانند نصب و اتصال بیشتری را تحمل کنند که رولبرینگ نیز در انواع مختلف موجود است و نوع مناسب ممکن است پس از در نظر گرفتن نوع و میزان بارگذاری، شرایط اتصال و احتمال نا متناسب بودن در میان عوامل دیگر انتخاب شود البته رولبرینگ مزایای زیادی مانند سرویس آسان، اصطکاک کم، می تواند بارهای شعاعی بالایی را بر دوش بکشد و رولبرینگ های مخروطی می توانند بارهای محوری بالایی را تحمل کنند. همچنین دقت عالی که برای منظم کردن روند جابجایی استفاده می شود و لغزش های کم از جمله مزیت های رولبرینگ است.

برای رولبرینگ ها ممکن است با درگیری های نصب و حرکت شعاعی سنگین و سرعت بالا برخورد مناسبی داشته باشند و همچنین سفتی عالی، انتقال بار محوری، سایش اندک و مدت زمان خدمات طولانی را ارائه می دهند که کمک فشار را می توان با اجتناب از استفاده از قاب رولبرینگ یا نگهدارنده هایی که معمولاً برای نگه داشتن غلتک های استوانه ای در محل قرار دارند، افزایش داد و این امکان را فراهم می آورد تا غلتک های بیشتری برای حمل بار نصب شوند در شکل های تک ردیفی، دو ردیفه و چهار ردیفی به وجود بیاورد که همچنین در انواع تقسیم شده و مهر و موم شده هستند.

در واقع از آلودگی رولبرینگ جلوگیری می شود و روان کننده حفظ می شود و آن را گزینه ای بدون نیاز به تعمیر و نگهداری است و حتی رولبرینگ سوزنی نوع خاصی است که به دلیل قطر کم، غلتک های استوانه ای شکلی دارد که شبیه سوزن هستند و به طور معمول، اندازه غلطک های درون رولبرینگ غلتک فقط کمی بیشتر از قطر آن است که زمانی که از رولبرینگ سوزنی صحبت می شود، طول غلتک ها حداقل چهار برابر از قطر آنها بیشتر است و به دلیل اندازه کوچک همچنین می تواند در کاربردهایی که فضا محدود است مفید باشد زیرا به فاصله کمتری بین محور و محفظه نیاز دارند.

عملکرد رولبرینگ های بشکه ای

رولبرینگ بشکه ای مرسوم ترین قسمت های و مدل های بلبرینگ است و بنابراین شرایط کاری سنگین برای این نوع بلبرینگ مناسب است که این نوع برای بار های سنگین مناسب بوده و رولبرینگ بشکه ای سطح اتصال بزگتر و گسترده تری را ایجاد می کنند و بار را به طور یکنواخت تر بخش می شوند که بنابراین، آنها کمتر استعداد شکست دارند و می توانند نیروهای زیاد را تحمل کنند و سرعت های پایین تر این، دوباره، به منطقه تماس می رسد و اصطکاک بیشتری وجود دارد که می تواند منجر به تولید دمای بالاتر و سایش سریعتر شود البته عملیات تولید روان و بدون هیچ گونه خرابی هدف هر شرکتی است و مشکلات کوچکی مانند خرابی رولبرینگ می تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند.

امکانات تولید به شکل امروزی رولبرینگ که مطابق با استاندارد صنعتی کار می کنند، در تمام ساعات شبانه روز آماده استفاده هستند و این نیاز به یک فرآیند بدون دردسر دارد که سرویس و نگهداری منجر به خرابی می شود و قطعات متحرک در ماشین آلات به ویژه در کارخانه های تولیدی حساس هستند که در مرکز هر سیستم چرخشی آرایش رولبرینگ قرار دارد. بنابراین، به عنوان مثال، سرویس رولبرینگ ها ، یک عامل مهم برای امکان تولید کارآمد است که خرابی رولبرینگ در یک ماشین پیچیده می تواند منجر به خاموش شدن کل خط تولید شود و در بسیاری از قطعات، دقت یافتن وضعیت مناسب در تولید آن بسیار لازم است که اگر هنگام چرخاندن رولبرینگ در طول فرآیند سرویس، مقاومت افزایش یافت، باید همیشه آن را تعویض کرد.

بررسی سایش رولبرینگ

به همین دلیل مشخص کردن وقت لازم برای سرویس دهی به دلیل ممانعت از تعمیرات پرهزینه واجب و حیاتی است که برای اطمینان از اینکه هر رولبرینگ به خوبی کار می کند، مدل های مطرح شده مانند طرح تعمیر و نگهداری برای رولبرینگ های مختلف و استراتژی هایی برای روند تعمیر و نگهداری دارای اهمیت زیادی هستند و ما می خواهیم به جنبه های فردی این اتصالات با دقت بیشتری نگاه داشته باشیم که با استفاده از مثال یک رولبرینگ ، نشانه های واضحی که منجر به تعویض قطعه آسیب دیده می شود را توضیح می دهیم و مانند اینکه فاصله رولبرینگ از حد فشار فراتر رفته و باعث لغزیدن شفت می شود یا افتادن از قاب فرسوده قریب الوقوع است.

نیروهای ضربه ای بیش از حد به بخش های دیگر نفوذ کرده است و البته سطوح در حال اجرا آسیب دیده در حلقه های رولبرینگ، کثیفی های واضح مانع از عملکرد آن می شود و شکستن غلتک در داخل آن و افزایش سطح سر و صدا در حین کار و همچنین رسوبات روی غلتک مانع از کار نرم می شود که گاهی اوقات شستشو، دمیدن یا تمیز کردن رولبرینگ و اجزای آن می تواند از نیاز به تعویض جلوگیری کند که اگر مشخص شود که حلقه یا غلطک رولبرینگ آسیب دیده است، تعویض این قطعه اجتناب ناپذیر است که در هر صورت، ضروری است که آن را به اندازه کافی روغن کاری کرده باشید که باعث افزایش مقاومت در هنگام چرخاندن آن خواهد شد.