رولبرینگ صنعتی

رولبرینگ ماشینی صنعتی
رولبرینگ ماشینی صنعتی
اکتبر 24, 2019
بلبرینگ صنعتی کشاورزی
بلبرینگ صنعتی کشاورزی
اکتبر 24, 2019

رولبرینگ صنعتی استوانه ای دسته ای از برینگ ها می باشد که دارای ساچمه هایی به شکل استوانه با نسبت قطر به طول متوسط می باشد. رولبرینگ استوانه ای در صنایع دارای کاربری فراوانی بوده و اغلب برای تحمل بار های شعاعی و در سرعت دورانی بالا مورد استفاده قرار می گیرد. رولبرینگ صنعتی استوانه ای نوعی رولبرینگ صنعتی با سطح تماس بالا بین ساچمه و رینچ و ریس بوده و از این نظر بار وارد شده بصورت مناسبی بر روی سطح منتقل شده و تعلیق می شود. ابتکار صنعت وارد کننده و عرضه کننده انواع رولبرینگ صنعتی استوانه ای با برند های مختلف در ایران می باشد. علاوه بر تعلیق مناسب رولبرینگ صنعتی استوانه ای به سبب یکسان بوده قطر ساچمه در طول تمرکز تنش مناسب و یکسانی نیز سرتاسر خود دارند.

رولبرینگ های صنعتی یک المان ماشینی پرکاربرد هستند و برای امکان چرخش دور محورها در بسیاری از ماشین های مختلف مانند دوچرخه، اتومبیل، موتور الکتریکی، توربین هواپیما، آسیاب و غیره استفاده می شوند و مزیت اصلی رولبرینگ صنعتی کم کردن اصطکاک است زیرا مقاومت در برابر حرکت فقط توسط اصطکاک غلتشی که معمولاً بسیار کمتر از اصطکاک لغزشی است، ایجاد می شود. طراحی رولبرینگ صنعتی قابلیت اطمینان آنها را تضمین می کند و در عین حال تأثیر تغییرات سرعت، دما، بار و شرایط روانکاری را کاهش می دهد و در عین حال تعمیر و نگهداری مورد نیاز برای چنین رولبرینگ ها معمولاً بسیار آسان تر است. رولبرینگ ‌های صنعتی یکی دیگر از قطعاتی هستند که در صنعت و تولید بسیار کاربردی هستند و آنها تفاوت زیادی با بلبرینگ‌ ها ندارند و هر دو از یک خانواده می‌باشند، اما مهم‌ ترین تفاوت آن ‌ها این است که رولبرینگ ‌ها دارای غلتش بیشتری هستند و بعضا با جابجایی نسبی بین دو قطعه در حرکت هستند.

انواع رولبرینگ های صنعتی و عملکرد آنها

رولبرینگ های صنعتی را می توان به روش های مختلفی مانند جهت بار حمل شده، هندسه غلتک یا توسط یک ویژگی خاص از یاتاقان طبقه بندی کرد با این حال، رایج ترین طبقه بندی بر اساس هندسه عناصر نورد است :
– رولبرینگ استوانه ای
– رولبرینگ مخروطی
– رولبرینگ کروی
– رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ استوانه ای

رولبرینگ های استوانه ای حاوی غلتک های استوانه ای هستند که سطح تماس بین غلتک و مسیر حمل و نقل در مقایسه با بلبرینگ بزرگتر است که این امر باعث می شود که این نوع رولبرینگ ها در ظرفیت تحمل بار شعاعی بهتر از سایر انواع بلبرینگ ها عمل کنند. هندسه غلتکی ساده، تحمل تولید محکمی را امکان پذیر می کند و غلتک ها معمولاً در لبه ها قرار می گیرند تا تنش های لبه انتهای غلتک را کاهش دهند علاوه بر این، رولبرینگ صنعتی دارای گشتاور اصطکاک نسبتا کم و قابلیت سرعت متوسط هستند در عین حال، عملکرد آنها نسبت به ناهماهنگی کاملاً حساس است و در صورت ضعیف بودن تراز به سرعت فرسوده می شوند.

رولبرینگ مخروطی

این نوع رولبرینگ های صنعتی دارای غلتک های مخروطی به عنوان عناصر نورد هستند که مانند رولبرینگ های استوانه ای نیز تماس نسبتاً زیادی با مسیرهای حمل و نقل دارند و توسط یک فلنج رانش در انتهای غلتک بزرگ هدایت می شوند و ظرفیت باربری این رولبرینگ ها زیاد است به طوری که بارهای سنگینی را در جهت محوری یا شعاعی تحمل می کنند و این باعث می شود که آنها دارای بالاترین ظرفیت حمل بار ترکیبی باشند. قابل ذکر است که طراحی این رولبرینگ های صنعتی نیازمند ماشین‌کاری غلتک‌ های بزرگ و بدنه غلتکی است که در نتیجه آن‌ ها را به گران ترین رولبرینگ برای تولید تبدیل می‌کند، اما از نظر دوام و مقاومت در برابر خستگی کاملاً سودمند است.

رولبرینگ کروی

این نوع رولبرینگ های صنعتی از غلتک های بشکه ای شکل دو ردیفه به عنوان عناصر غلتشی استفاده می کنند و این غلتک ها طوری طراحی شده اند که شعاع غلتک نزدیک به شعاع انحنای مسیر بیرونی است به طوری که این هندسه یک تماس بیضوی و عمدتاً کوتاه را با هر دو مسیر حمل و نقل در نظر می گیرد. توانایی آنها در تحمل بارهای ترکیبی محوری و شعاعی یا بارهای شعاعی بالاتر از حد متوسط است و این ویژگی رولبرینگ های صنعتی را بسیار مقاوم و در برابر ناهماهنگی مقاوم می کند.

رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ های سوزنی دارای عناصر غلتشی بلند و استوانه‌ای هستند که به آن ‌ها اجازه می‌دهد تا تماس‌های طولانی با مسیرهای طولانی را مشابه رولبرینگ‌ های استوانه‌ای برقرار کنند، با این حال، به دلیل طول زیاد، تحمل کمی در برابر ناهماهنگی و افزایش خطر لغزش غلتک دارند در نتیجه، این نوع رولبرینگ های صنعتی دارای گشتاور اصطکاکی بالا و کمترین سرعت محدود کننده هستند. رولبرینگ های سوزنی نیز در حمل بارهای محوری و شعاعی ترکیبی کاملاً ضعیف هستند با این حال، آنها دارای یک ویژگی جذاب تراکم هستند زیرا حجم مورد نیاز برای نصب آنها نسبتاً کم است و مهمتر از همه، هزینه ساخت آنها پایین است و آنها را برای مصارف صنعتی مقرون به صرفه می کند.

برنامه های کاربردی رولبرینگ های صنعتی

ویژگی های رولبرینگ های صنعتی آنها را برای کاربردهای خاص مناسب می کند برای مثال، رولبرینگ ‌های استوانه‌ای در کارخانه‌های نورد، دوک‌ های ماشین ابزار و موتورهای الکتریکی متوسط تا سنگین محبوب هستند و ظرفیت حمل بار شعاعی بالا، دقت، سختی بالا، قابلیت سرعت بالا در میان سایر موارد، آنها را برای چنین کاربردهایی مناسب می کند.

رولبرینگ صنعتی استوانه ای در موتورهای وسایل نقلیه الکتریکی استفاده می شود که در آن بار معمولاً ترکیبی یا شعاعی است و نسبتاً کم است، در حالی که محدوده سرعت نسبتاً وسیع است و به سطوح بسیار بالایی می رسد همچنین رولبرینگ استوانه ای در گیربکس های سبک و غلطک های نوار نقاله یافت می شوند. رولبرینگ های مخروطی انتخاب بهتری برای یاتاقان‌هایی هستند که بارهای محوری و شعاعی ترکیبی و همچنین بار زیاد را پشتیبانی می‌کنند در نتیجه، آنها در چرخ های وسایل نقلیه خارج از جاده، اتومبیل های سواری، گیربکس های درایوهای دریایی، چرخ های فرود هواپیما، ماشین های چاپ، سایر سیستم های انتقال و دوک های ماشین ابزار استفاده می شوند.

رولبرینگ های کروی در آسیاب های بادی، کارخانه های نورد، کارخانه های کاغذ، گیربکس های صنعتی بزرگ و غیره استفاده می شوند به طوری که آنها توانایی ناهماهنگی کارآمد و ظرفیت حمل بار شعاعی سنگین را دارند. در نهایت، رولبرینگ سوزنی به دلیل فشرده بودن و مقرون به صرفه بودن، در گیربکس های خودرو استفاده می شود و برخی از سازندگان گیربکس و پمپ های صنعتی نیز از آنها استفاده می کنند.

برنامه های کاربردی رولبرینگ صنعتی استوانه ای

رولبرینگ های استوانه ای دارای ویژگی هایی هستند که آنها را برای استفاده در بسیاری از انواع کاربردهای صنعتی ضروری می کند به طوری که آنها را می توان در هر دو موقعیت یاتاقان مکان یابی و غیر مکان یابی در ترتیبات رولبرینگ در موارد زیر استفاده کرد :

– گیربکس های ثابت
– گیربکس های خودرو
– موتورهای الکتریکی
– موتورهای ویبره
– توربین های بادی
– تجهیزات خارج از بزرگراه
– پمپ و کمپرسور
– تجهیزات جابجایی مواد
– ماشین آلات نساجی
– وسایل نقلیه ریلی
– کارخانه های نورد

تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ

یکی از تفاوت هایی که می توان به آن اشاره کرد میزان تحمل و زاویه فشار اعمال شده به رولبرینگ صنعتی و بلبرینگ است که می توان گفت رولبرینگ ها مقاومت بالایی در برابر حرکت شعاعی و فشار اعمال شده دارد در واقع بلبرینگ ها نوعی یاتاقان هستند که می توانند بار شعاعی و محوری را تحمل کنند و بیشتر در مکان هایی که بار نسبتاً کم است استفاده می شوند و رولبرینگ های صنعتی قطعاتی هستند که امکان حرکت نسبی بین دو قسمت را از طریق لغزش فراهم می کنند.

رولبرینگ ها قادر به تحمل فشار بالا به صورت محوری نیستند و به دلیل تماس ساچمه با سطحی که در یک خط قرار دارد، می توانند فشار بالا را به صورت شعاعی تحمل کنند و در نتیجه می توان گفت که از رولبرینگ های صنعتی زمانی استفاده می شود که فشار شعاعی باشد و از بلبرینگ ها زمانی استفاده می شوند که فشار هم شعاعی و هم محوری باشد.

مجموعه ما شامل طیف وسیعی از محصولات شامل رولبرینگ و بلبرینگ های های صنعتی نورد و ساده، فناوری درایو خطی و مستقیم و همچنین ویژگی های خدماتی مانند محصولات تعمیر و نگهداری و سیستم های نظارتی است که بخش صنعتی مجموعه گسترده ای از راه حل های رولبرینگ را ارائه می دهد که از یاتاقان های با سرعت و دقت بالا با قطرهای کوچک تا یاتاقان های با اندازه بزرگ با عرض چند متر را شامل می شود. برای خرید انواع رولبرینگ های صنعتی و استفاده از راه حل های پیشرفته با ما در ارتباط باشید.