بلبرینگ

چسب بلبرینگ
چسب بلبرینگ
اکتبر 24, 2019
فروش بلبرینگ
فروش بلبرینگ
دسامبر 25, 2019

بلبرینگ

بلبرینگ از دو کلمه ball و bearing تشکیل شده است که در لغت فارسی به معنای یاتاقان توپی می باشد . تا به حال به این نکته توجه کرده اید که چرا اجسام بزرگ و وسایل مکانیکی و چرخ های اتومبیل ها و ماشین های سنگین به راحتی به حرکت در می آیند و به نرمی حرکت می کنند .؟ بله اکثر این اجسام سنگین به واسطه ی وسیله ی بسیار کارامدی به نام بلبرینگ به چرخش در می آیند .

بلبرینگ در محیط پیرامون ما بسیار دیده می شود . اگر برای به حرکت در آوردن اجسام از بلبرینگ استفاده نشود لوازم مورد استفاده برای چرخش در سریعترین زمان ممکن نیاز به تعویض داشته و بلبرینگ یکی از اختراعات بسیار مفید انسان می باشد .با به کار گیری بلبرینگ به این نتیجه میرسیم که به گردش در آوردن بسیار راحت تر از ساییدن آنها به یکدیگر می باشد .بلبرینگ تشکیل شده از قفسه ، ساچمه ، رینگ خارجی ، کاسه نمد فلزی و رینگ داخلی می باشد .

بلبرینگ

بلبرینگ

دلیل استفاده از بلبرینگ

بلبرینگ برای اطمینان از عملکرد روان و کارآمد در بسیاری از ماشین ها با حرکت چرخشی و از چرخ‌ های ماشین، موتورها و توربین ها گرفته تا تجهیزات پزشکی استفاده می‌شوند و بلبرینگ نوعی یاتاقان غلتشی است که سه عملکرد اصلی را انجام می دهد در حالی که حرکت را تسهیل می کند که این سه عملکرد عبارت است از حمل بار، کاهش اصطکاک و موقعیت بخشیدن به قطعات متحرک ماشین که در واقع بلبرینگ  از توپ‌ ها برای جدا کردن دو سطح یا حلقه‌های آن استفاده می‌کنند تا تماس سطحی و اصطکاک بین صفحات متحرک را کاهش دهند و چرخش توپ ها باعث کاهش ضریب اصطکاک در مقایسه با سطوح صافی می شود که روی یکدیگر ساییده می شوند. از آنجایی که تماس سطحی کمی بین توپ‌ها و سطح وجود دارد، بلبرینگ‌ های توپ معمولاً نسبت به اندازه خود ظرفیت بارگذاری کمتری نسبت به سایر بلبرینگ ‌های عنصر نورد دارند.

به عبارت دیگر، طرح ها و کاربردهای مختلفی برای بلبرینگ ها وجود دارد و طراحی آن ها به کاربرد صنعتی و نوع بار آن ها بستگی دارد. مثلا برخی از طرح های رایج بلبرینگ ها، طراحی شده برای کار تحت بارهای شعاعی و محوری ترکیبی هستند و برخی دیگر بلبرینگ های محوری نیز نامیده می شوند، این یاتاقان ها طوری طراحی شده اند که تحت نیروی اعمال شده موازی با محور بلبرینگ یا بارهای رانش کار کنند. نمونه های دیگر طراحی شده برای حمل بارهای محوری شعاعی و سبک می باشد و بعضی طراحی شده برای اجازه حرکت در یک جهت در امتداد یک محور خطی است که همه این ها مناسب برای انواع تجهیزات صنعتی، میکرو موتور، موتورهای چرخشی کوچک، تجهیزات اداری و غیره می باشد و با اصطکاک کم و سرعت محدود بالا، بلبرینگ ها مقرون به صرفه هستند و نیاز به نگهداری کمی دارند که از پیش روغن کاری شده است.

انواع بلبرینگ

اولین نمونه بلبرینگ های خود تراز شونده هستند که یاتاقان هایی با دو مجموعه توپ که خود تراز هستند و بارهای محوری شعاعی و سبک را حمل می کنند و دومین مدل بلبرینگ شعاعی تک ردیفی پر مصرف ترین بلبرینگ ها هستند و از مسیری بدون وقفه استفاده می‌کنند که این بلبرینگ را برای بارهای شعاعی یا ترکیبی از رانش و بارهای شعاعی مناسب می‌سازد. این طراحی تلرانس های دقیق را حتی در سرعت بالا امکان پذیر می کند و بلبرینگ های محافظ در یک یا هر دو طرف توسط سپرهای فلزی متصل به حلقه بیرونی محافظت می شوند که این مهر و موم دخمه پرپیچ و خم با فاصله نزدیک، روان کننده را حفظ می کند و از ورود مواد خارجی جلوگیری می کند. بلبرینگ های مهر و موم شده دارای مهر و موم های لاستیکی تقویت شده فولادی هستند که به طور ایمن به یک شیار روی حلقه بیرونی بسته شده اند و تماس با حلقه داخلی از طریق لبه آب بندی می باشد و یا عدم تماس با حلقه داخلی توسط مهر و موم دخمه پرپیچ و خم برای ایجاد استحکام بیشتر در هر زمان است.

سومین مدل از بلبرینگ، بلبرینگ های تماس زاویه‌ای با سرعت بالا هستند که نوع دیگری از بلبرینگ‌های دقیق، یاتاقان‌های تماس زاویه‌ای با سرعت بالا هستند و همانطور که از نام آن مشخص است ، بلبرینگ پر سرعت برای کنترل دورهای بالا با دقت طراحی شده‌اند. این بلبرینگ آزمایش شده است و دارای قطر داخلی 0.75 اینچ، قطر خارجی 1.375 و عرض 0.438 است و البته این بلبرینگ تک ردیفی برای کاربردهایی که بارهای شعاعی را تحمل می کنند مناسب است که سطح داخلی و خارجی این بلبرینگ از فولاد کربنی برای دوام و مقاومت در برابر تغییر شکل تحت بارهای سنگین،  ساخته شده است. یک مهر و موم لاستیکی در یک طرف یاتاقان از آلاینده های درشت محافظت می کند و اجازه می دهد تا روغن کاری در محل اعمال شود که این بلبرینگ شیار عمیق فلنج دار به عنوان یک یاتاقان جایگزین برای توپی چرخ، قرقره و غلتک نوار نقاله مناسب است.

بلبرینگ ها برای حفظ جدایی بین قطعات متحرک برای کاهش اصطکاک دورانی و تحمل بارهای شعاعی و محوری استفاده می کنند. این عناصر می توانند یکی از انواع توپی، استوانه ای، کروی، بشکه ای، سوزنی، دوکی یا مخروطی می باشد و تمام بلبرینگ های باز، محافظ یا آب بندی هستند که یاتاقان های مهر و موم شده با روغن یا گریس در کارخانه یاتاقان روغن کاری می شوند، در حالی که بلبرینگ های باز و محافظ در جای خود روغن کاری می شوند، با استفاده مجدد دوره ای از روغن کاری، بر اساس استفاده،  کاربرد دارد. سپر بلبرینگ از قسمت های کار بلبرینگ در برابر زباله های محیطی که ممکن است وارد شوند محافظت می کند و می تواند سرعت و طول عمر بلبرینگ را کاهش دهد و این قطعات در طیف وسیعی از کاربردها از ماشین آلات کشاورزی گرفته تا تجهیزات حمل و نقل، رباتیک، تجهیزات دندانپزشکی، آسانسورها، کارخانه های نورد، شفت های سکان کشتی، استفاده می شوند.

اندازه و مواد بلبرینگ

اندازه بلبرینگ ها با توجه به کاربرد آن ها متفاوت است و عرض بلبرینگ نیز به کاربرد بستگی دارد که به عنوان مثال، بلبرینگ بخش نازک در شرایطی استفاده می‌شوند که فضا در بالاترین حد است و تفاوت بین قطر و عرض مسابقه بیرونی و داخلی به حداقل می رسد و امکان طراحی های فشرده را فراهم می کند. مورد استفاده در بلبرینگ ها به کاربرد آنها بستگی دارد و اکثریت قریب به اتفاق بلبرینگ ها از فولاد ساخته شده اند که انواع دیگر مواد عبارتند از یاتاقان های فولادی ضد زنگ برای بهبود مقاومت در برابر خوردگی و یاتاقان های توپ هیبریدی که برای آنها توپ های سرامیکی قسمت های متحرک یاتاقان بین دو ردیف داخلی و خارجی برای رسیدن به سرعت های چرخشی بالا است.

اصول استفاده از بلبرینگ

روش استفاده و به کاربری بلبرینگ بسیار ساده می باشد و ازبهترین راه های چرخش و کاستن اصطکاک می باشد . مثال : برای به گردش در آوردن چرخ های اتوموبیل در صورت نبود بلبرینگ باید فلز دور چرخ با قدرت چرخیده شود و باعث حرکت خودرو شود . به این فکر کنید که اگر بلبرینگ در این میان نبود چه اتفاقی ممکن بود روی دهد !!

در صورت نبود بلبرینگ قطعات بسیار سریعتر فرسوده می شدند و حداکثر سرعت خودرو ها و چرخش لوازم بسیار کم بود . با استفاده از بلبرینگ به گردش در اوردن اجسام سنگین بسیار ساده تر از سایش بدون واسطه هست . بلبرینگ ها قطعات صنعتی بسیار پرکاربردی هستند که با ساختاری فولادی تولید میشوند و برای کاهش اصطکاک گردشی مورد استفاده قرار میگیرند. بلبرینگ جزو پرکاربردترین قطعات صنعتی می باشد که تقریبا در تمام ماشین آلات صنعتی به منظور کنترل و ساپورت بارهای محوری مورد استفاده قرار میگیرند.

بلبرینگ صنعتی دارای سه بخش اصلی هستند و در واقع از ساچمه به منظور انتقال بار بین دو برینگ یا یاتاقان استفاده میکنند. با گردش محور متصل به برینگ داخلی در هر جهت ساچمه های داخلی بلبرینگ در جهت مخالف به گردش در می آیند. از آنجا که ساچمه های بلبرینگ صنعتی حرکت گردشی دارند میزان اصطکاک تولید شده بسیار پایین تر از حالتی است که دو سطح بر روی یکدیگر سایش پیدا می کنند. بسته به جهت گردش و نوع بار شکل های مختلفی از بلبرینگ تولید میشوند که هر یک کاربری ویژه ای دارند.

بلبرینگ ها اصطکاک را با ارائه توپ ها یا غلتک های فلزی صاف و سطح فلزی درونی و بیرونی صاف برای غلتیدن توپ ها کاهش می دهند و این توپ ‌ها یا غلطک ها بار را تحمل می‌کنند و به دستگاه اجازه می‌دهند تا به آرامی کار کند و بلبرینگ نسبت به اندازه شان ظرفیت بارگذاری کمتری نسبت به سایر انواع یاتاقان‌های عنصر نورد دارند و با این حال، آن ها می توانند مقداری ناهماهنگی سطح داخلی و خارجی را تحمل کنند و در مقایسه با انواع دیگر یاتاقان ها، بلبرینگ کم هزینه ترین است، در درجه اول به دلیل هزینه پایین تولید توپ های مورد استفاده می باشد.

بلبرینگ ها اکثرا برای سرعت های بالا و تحمل بارهای شعاعی و محوری است و این بلبرینگ از فولاد کروم برای دوام و مقاومت در برابر تغییر شکل تحت بارهای سنگین ساخته شده است و دارای مهر و موم لاستیکی در دو طرف بلبرینگ برای حفظ روان کننده و خروج آلاینده ها است که این بلبرینگ مهر و موم شده با شیار عمیق برای استفاده در کاربردهای موتور الکتریکی مناسب است. در واقع کاربردهای متنوع بلبرینگ باعث شده است که برای حفظ جدایی بین قطعات متحرک برای کاهش اصطکاک دورانی و تحمل بارهای شعاعی و محوری استفاده می کند. شرکت ما به عنوان یک توزیع کننده و تامین کننده بلبرینگ با کیفیت بالا در کشور، می تواند کیفیت و دقت محصولات را از طریق فناوری آزمایش کامل و تجهیزات پیشرفته تضمین کند که پیشنهاد می کنیم لطفا برای خرید بلبرینگ با بهترین قیمت و کیفیت و البته برای هر گونه سوال با کارشناسان بخش فروش ما تماس بگیرید.