بلبرینگ SKF

بلبرینگ یک طرفه Back Stop
بلبرینگ یک طرفه
آوریل 16, 2020
فروش بلبرینگ اس کا اف SKF
فروش بلبرینگ اس کا اف SKF
آوریل 16, 2020

بلبرینگ SKF

بلبرینگ یک عبارت مهندسی است که به نوعی از یاتاقان های غلتشی اشاره دارد که از گوی ها برای حفظ جدایی بین قسمت های متحرک بلبرینگ استفاده می کند و هدف یک بلبرینگ SKF کاهش اصطکاک چرخشی و تحمل فشار های شعاعی و محوری است که با استفاده از حداقل دو سطح برای مهار گوی ها و انتقال بارها از طریق گوی ها این حرکت رقم می خورد. همانطور که یکی از سطح های بلبرینگ SKF می چرخد ​​باعث می شود که گوی ها نیز به چرخش دربیاید و از آنجایی که گوی ها در حال غلتیدن هستند، ضریب اصطکاک بلبرینگ SKF بسیار کمتر از دو سطح صاف است که روی هم می چرخند. در واقع بلبرینگ SKF ساچمه ای نسبت به اندازه خود ظرفیت تحمل بار کمتری نسبت به سایر انواع بلبرینگ SKF عنصر نورد دارند، زیرا سطح تماس کمتری بین گوی ها و سطح ها دارند که با این همه، بلبرینگ SKF می تواند مقداری ناهماهنگی سطح داخلی و خارجی را تحمل کند که در مقایسه با انواع دیگر یاتاقان ها، بلبرینگ SKF کم هزینه ترین است و در درجه اول به دلیل هزینه پایین تولید گوی های مورد استفاده در یاتاقان است و البته در حال حاضر بلبرینگ SKF در کاربردهای متعددی استفاده می شود که در زندگی روزمره مهم هستند که به عنوان مثال می توان به قطعات متحرک دوچرخه ، خودرو ، توربین ، موتور جت و تجهیزات دندان پزشکی اشاره کرد.

بلبرینگ SKF

بلبرینگ SKF

انواع ساخت بلبرینگ SKF

بلبرینگ SKF با مدل کنراد با قرار دادن ردیف های داخلی و خارجی به صورت شعاعی مونتاژ می شوند و بنابراین سطح ها در یک نقطه لمس می شوند و یک شکاف بزرگ در سمت شعاعی مخالف دارند که سپس با قرار دادن گوی ها در شکاف بزرگ، یاتاقان پر می شود، سپس آنها را در اطراف مجموعه بلبرینگ SKF توزیع می کنند و عمل توزیع گوی ها باعث می شود که سطح های درونی و بیرونی متحدالمرکز شوند که اگر گوی ها آزاد می ماندند، گوی ها می‌تواند مکان‌های افست خود را از سر بگیرند و بلبرینگ SKF می‌تواند خود را از هم جدا کند. به همین دلیل، یک سپر برای نگه داشتن گوی ها در موقعیت های توزیع شده خود قرار داده می شود و البته سپر هیچ بار فشاری را تحمل نمی کند.

عملکرد بلبرینگ SKF  کنراد به نگه داشتن گوی است و بلبرینگ های کنراد این مزیت را دارند که بارهای شعاعی و محوری را تحمل می کنند ولی  نقطه ضعف بلبرینگ SKF کنراد این است که نمی توان آن ها را به طور کامل پر کرد و بنابراین ظرفیت تحمل بار را در مقایسه با یاتاقان های کامل کاهش می دهد. بلبرینگ SKF کنراد به خاطر مخترع آن، رابرت کنراد، که بریتانیایی شد، نامگذاری شده است و احتمالاً آشنا ترین بلبرینگ SKF صنعتی سبک کنراد با شیار عمیق است و این بلبرینگ در بیشتر صنایع مکانیکی استفاده می شود.

همچنین بلبرینگ SKF شعاعی پر از شکاف  یاتاقان‌ هایی است که در آن بریدگی های داخلی و خارجی بریدگی دارند به طوری که وقتی در یک راستا قرار می‌گیرند، بتوان گوی ها را در شکاف لغزید تا بلبرینگ SKF را پر کند و یک یاتاقان پر کننده شیار این مزیت را دارد که کل شیار با توپ پر شده است که به آن مکمل کامل می گویند که یک بلبرینگ SKF شعاعی پر از شکاف دارای معایبی است که بارهای محوری را به خوبی تحمل می کند و بریدگی ها باعث ضعیف شدن چرخش ها می شوند که توجه داشته باشید که بلبرینگ SKF تماس زاویه ای را می توان به صورت محوری جدا کرد و بنابراین به راحتی می توان آن را با یک مکمل کامل پر کرد.

بلبرینگ SKF با سطح بیرونی اسپیلت ممکن است به صورت محوری یا شعاعی شکافته شود، یا سوراخی برای پر شدن در آن ایجاد شود که این اتفاقات امکان استفاده از یک مکمل کامل را فراهم می کند، اما جهت گیری بارها یا میزان ناهماهنگی که بلبرینگ می تواند تحمل کند را نیز محدود می کند و بنابراین، این طرح ها کاربرد بسیار کمتری پیدا می کنند و البته اکثر بلبرینگ SKF طرح های تک ردیفی هستند که برخی از طرح های دو ردیفه در دسترس هستند اما نسبت به یاتاقان های تک ردیفی به تراز بهتری نیاز دارند.

نوع ساخت دیگر بلبرینگ SKF محافظ معمولاً گوی های کمتری نسبت به یک مکمل کامل دارند و بنابراین ظرفیت بار را کاهش می‌دهند که با این حال، محافظ ها از برخورد مستقیم گوی ها با یکدیگر جلوگیری می‌کنند و بنابراین می‌توانند کشش یاتاقان بارگذاری شده را کاهش دهند. بلبرینگ SKF با محافظ توسط  شخصی به نام جان هریسون در اواسط دهه 1700 به عنوان بخشی از کار او بر روی کرنوگراف ها اختراع شد که  این بلبرینگ ها در زمان کمبود فولاد در زمان جنگ بیشتر برای یاتاقان‌ های چرخ دوچرخه که با بخش های قابل تعویض استفاده می‌ شدند استفاده می‌ شد.

بلبرینگ SKF هیبریدی سرامیکی با استفاده از گوی های سرامیکی مدل دیگر ساخت بلبرینگ SKF است که وزن گوی های بلبرینگ سرامیکی تا 40 درصد کمتر از ساچمه های بلبرینگ فولادی بسته به اندازه است و این امر بارگذاری گریز از مرکز و لغزش را کاهش می دهد، بنابراین بلبرینگ SKF سرامیکی هیبریدی می توانند 20 تا 40 درصد سریعتر از یاتاقان های معمولی کار کنند که این به این معنی است که شیار مسابقه بیرونی نیروی کمتری را به سمت داخل به سمت توپ وارد می کند که بلبرینگ می چرخد و این کاهش نیرو باعث کاهش اصطکاک و مقاومت غلتش می شود که گوی سبک تر به بلبرینگ اجازه می دهد تا سریعتر بچرخد و انرژی کمتری برای حفظ سرعت خود مصرف می کند. بلبرینگ SKF هیبریدی سرامیکی از این گوی های سرامیکی به جای توپ های فولادی استفاده می کنند و آن ها با حلقه های داخلی و خارجی فولادی، اما توپ های سرامیکی ساخته شده اند، از این رو نام ترکیبی را بر روی آن ها گذاشته اند. با این همه بلبرینگ SKF خود تراز شونده نیز نوع دیگر ساخت بلبرینگ SKF است که با حلقه داخلی و مجموعه گوی در داخل یک حلقه بیرونی که دارای یک راهروی کروی است ساخته می شوند و این ساختار به بلبرینگ اجازه می دهد تا یک ناهماهنگی کوچک زاویه ای را که ناشی از انحراف یا نصب نامناسب است، تحمل کنند.

کاربردهای نوین بلبرینگ SKF

امروزه از بلبرینگ SKF در کاربردهای متعددی استفاده می شود که در زندگی روزمره اهمیت دارند که به عنوان مثال، آنها در قسمت های متحرک دوچرخه ها ، خودرو سازی و غیره  یافت می شوند و در یک برنامه جالب برای تولید بلبرینگ SKF در فرودگاه بین المللی سانفرانسیسکو اجرا شده است که در فرودگاه 267 ستون وجود دارد که برای تحمل وزن فرودگاه استفاده می شود و هر ستون بر روی یک بلبرینگ فولادی به قطر پنج فوت قرار می گیرد. گوی ها در یک پایه قرار می گیرد که البته در صورت وقوع زلزله ، زمین می تواند تا 20 اینچ در هر جهت حرکت کند، زیرا ستون ها روی پایه های خود می چرخند و این یک راه موثر برای جداسازی ساختمان از حرکت زمین است که البته پس از پایان زلزله، ستون ها با نیروی گرانش دوباره بر روی پایه های خود متمرکز می شوند.

همچنین بلبرینگ SKF برای ابزارهای دندانپزشکی و پزشکی نیز استفاده می شود و در قطعات دستی دندانپزشکی و پزشکی لازم است که قطعات در برابر استریل شدن و خوردگی مقاوم باشند که به دلیل این نیاز، قطعات دستی دندانپزشکی و پزشکی از فولاد ضد زنگ 440 درجه سانتیگراد ساخته شده اند که امکان چرخش صاف در سرعت های سریع را فراهم می کند. البته بلبرینگ SKF مورد استفاده برای هارد دیسک  کامپیوتر بسیار کروی بوده و گفته می شود بهترین شکل های کروی تولید شده است. با این حال، چنین بلبرینگ هایی به طور فزاینده ای با یاتاقان های سیال جایگزین می شوند که همین موضوع که در گذشته در طول جنگ جهانی ، کارخانه های بلبرینگ آلمانی اغلب هدف بمباران هوایی متفقین بودند، اهمیت ساخت بلبرینگ برای صنعت جنگ آلمان را نشان می دهد.

اهمیت کیفیت بلبرینگ SKF

بلبرینگ SKF به دلیل گستردگی تولیدکننده‌های بیرینگ احتمال وجود جنس‌های تقلبی بسیارافزایش پیداکرده که خود یکی از بزرگ‌ترین واصلی‌ترین دغدغه‌های مشتریان می‌باشد. لذا با توجه به این نکته، مجموعه فامکو همواره سعی در ایجاد زمینه‌ای در خصوص ارائه بلبرینگ SKF اصل و باکیفیت بالا را در راستای رضایتمندی مشتریان داشته است.

از مهم‌ترین پارامترها جهت انتخاب بلبرینگ SKF می‌توان به میزان تحمل بار، دما و سرعت آن اشاره کرد. بارهای وارده به بلبرینگ به سه حالت محوری، بلبرینگ SKF شعاعی و ترکیبی می‌باشد که از بلبرینگ SKF شیار عمیق و رولبرینگ استوانه ای به منظور تحمل بار محوری، از بیرینگ های کف گرد به منظور تحمل بار محوری و همچنین از بلبرینگ SKF تماس زاویه ای، خود تنظیم، مخروطی و بلبرینگ SKF بشکه ای برای تحمل بار ترکیبی استفاده می‌شود.

انواع بیرینگ SKF

۱) بلبرینگ SKF اس کا اف

۲) رولبرینگ اس کا اف بلبرینگ SKF

انواع بلبرینگ SFK

۱) بلبرینگ SKF شیار عمیق

۲) بلبرینگ SKF تماس زاویه ای

۳) بلبرینگ SKF خود تنظیم

انواع رولبرینگ SKF

۱) رولبرینگ استوانه ای

۲) رولبرینگ بشکه ای

۳) رولبرینگ مخروطی

۴) رولبرینگ و بلبرینگ SKF سوزنی

بلبرینگ SKF در واقع باعث کاهش اصطحکاک بین دو سطح توسط ساچمه یا عضوهای غلتنده می‌شود. از پرمصرف‌ترین بلبرینگ‌های شرکت SKF می‌توان به مدل شیار عمیق اشاره نمود. نام دیگر این نوع بلبرینگ، شش هزاری بوده که دارای اجزاء مختلفی نظیر: رینگ داخلی، رینگ خارجی، قفسه و ساچمه می‌باشد.

عضوهای غلتنده های بلبرینگ SKF شامل انواع ذیل می‌باشد:

۱) بلبرینگ SKF ساچمه گرد

۲) بلبرینگ SKF ساچمه استوانه‌ای

۳) بلبرینگ SKF ساچمه سوزنی

۴) بلبرینگ SKF ساچمه مخروطی

مزایای بیرینگ های SKF

۱) قابلیت تحمل بار محوری و شعاعی بلبرینگ SKF و ترکیبی به میزان زیاد

۲) قابلیت کارکرد بلبرینگ SKF در دماهای بالا در برخی از مدل‌ها

۳) قابلیت کارکرد در سرعت‌های بسیار بالا

۴) بلبرینگ SKF دارای تنوع در جنس قفسه‌های بیرینگ نظیر فیبر، برنج و آهن

۵) دارای کیفیت بالا و عمر طولانی بلبرینگ SKF

۶) تنوع بالا بلبرینگ SKF جهت مصارف صنایع مختلف

۷) قابلیت بررسی اصالت بلبرینگ SKF از طریق شکل ظاهری جعبه و اسکن کد درج‌شده بر روی جعبه

۸) بلبرینگ SKF دارای گریس لیتیوم درون بیرینگ که باعث افزایش راندمان کارکرد می‌شود.

۹) بلبرینگ SKF دارای تجهیزات مخصوص SKF به منظور مونتاژ و دمونتاژ

شاید جالب باشد که بدانیم بلبرینگ SKF چه کاربردهایی دارند و در چه صنایعی استفاده می‌شوند.

بلبرینگ SKF در انواع گیربکس‌های صنعتی، کمپرسورهای صنعتی، موتورهای دیزلی و بنزینی، پمپ‌های صنعتی، بلبرینگ SKF ماشین‌آلات نساجی، بلبرینگ SKF کشاورزی چاپ و بسته‌بندی و همین‌طور شرکت‌های تولید فولاد و ذوب‌آهن کاربردهای بسیار زیادی دارد.